کدام تلویزیون ایرانی بهتر است؟

بهترین تلویزیون‌های ایرانی موجود در بازار

تولید تلویزیون در ایران در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و به لحاظ کیفیت قابلیت صادرات به کشورهای خارجی نیز دارند به طوری که در حال حاضر بسیاری از برندهای معتبر و صاحب‌ نام ایرانی انواع مختلف معمولی و هوشمند تلویزیون را در اندازه‌های گوناگون تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند.

بیشتر بخوانید “کدام تلویزیون ایرانی بهتر است؟”

نکاتی درباره انتخاب بهترین مرکز تعمیر تلویزیون

نکاتی درباره انتخاب بهترین مرکز تعمیر تلویزیون درنزدیکی محل زندگی

در دنیای مدرن، بسیاری از لوازم خانگی بافناوری های مختلف وجود دارند تا به زندگی روزمره ما کمک کنند، مثلا، تلویزیون ، بخش مهمی از سبک زندگی ما است. زیرا با پخش برنامه های مختلف خانوادگی و فرهنگی ما را سرگرم می کند و ما را در جریان جدیدترین اخبار کشور و خارج از کشور قرار می دهد.

بیشتر بخوانید “نکاتی درباره انتخاب بهترین مرکز تعمیر تلویزیون”

تعمیر تلویزیون های لامپی

تعمیر تلویزیون های لامپی

تعمیر تلویزیون های لامپی

همه ی آنچه که از تلویزیون های لامپی به عنوان تصویر دریافت میکنیم به لامپ تصویر آن مربوط میشود و زمانی که لامپ دچار خرابی و سوختگی شود باید نسبت به تعمیر یا تعویض لامپ اقدام کرد.

لامپ DLP (پردازش نور دیجیتال) منبع اصلی نور در یک  تلویزیون لامپی است. لامپ‌های DLP بعد از چند سال کهنه می‌شوند و مدت زمان آن بستگی به برند استفاده شده و چند ساعت روشن بودن تلویزیون شما دارد.

DLP مخفف (Digital Light Processing) است. این بر اساس تراشه ای است که  است که حاوی میلیون ها آینه کوچک است.

این آینه های میکروسکوپی زمانی فعال می شوند که یک ویدئو یا سیگنال گرافیکی دیجیتال دریافت می کنند تا تصویر را بر روی صفحه نمایش منعکس کنند. این فناوری در تلویزیون و پروژکتور استفاده می شود.

لامپ در یک سیستم پروجکشن DLP نور سفید تولید می کند که از فیلتر چرخه رنگ قرمز، زرد و سبز عبور می کند که می تواند میلیون ها رنگ زنده ایجاد کند. فناوری DLP امکان انتقال تصویر آینه ای دقیق از منبع را با بالاترین وضوح موجود فراهم می کند.

پیکسل ها در فناوری DLP به سرعت تغییر می کنند، بنابراین تصاویر با کنراست مناسب و وضوح بالا به بیننده انتقال داده می شوند.تولید تصاویر دیجیتال دقیق و با وضوح مناسب، فناوری DLP را برای تلویزیون های با کیفیت بالای (HDTV) ایده آل می کند.

تراشه DLP سریعتر از هر فناوری تصویربرداری دیجیتال دیگری است که تصور میکنید و برای تماشای هر صحنه ورزشی سریع یا صحنه‌های اکشن سریع در تلویزیون مناسب است. تلویزیون های DLP به تلویزیون های لامپی معروفند که دارای صفحه نمایش های بزرگی و باریک و سبک هستند.

تعمیر تلویزیون های لامپی

وقتی لامپ تلویزیون می سوزد چه اتفاقی می افتد؟

برخلاف تلویزیون‌های پلاسما که از لامپ‌های غیرقابل تعویض پر از گاز برای ایجاد نور و رنگ استفاده می‌کنند، تلویزیون‌های LCD و طرح LCD  که به عنوان DLP نیز شناخته می‌شوند، از لامپ‌های قابل تعویض برای کمک به افزایش عمر تلویزیون شما استفاده می‌کنند.

درست مانند لامپ هایی که برای روشنایی خانه خود استفاده می کنید، لامپ تلویزیون شما نیز به مرور زمان می سوزد. از آنجایی که خرابی لامپ تصویر یک مشکل رایج است، بیشتر سازندگان هشدارهایی را برای زمانی که لامپ نزدیک به سوختن است، ارائه می‌کنند، بنابراین می‌توانید به سرعت آن را تعویض کنید بدون اینکه در استفاده شما از تلویزیون وقفه ای بیوفتد.

چگونه متوجه می شوید که لامپ تلویزیون شما سوخته است؟

علائم و نشانه های خرابی لامپ تلویزیون

اگر لامپ تلویزیون شما در شرف خاموش شدن است، احتمالاً متوجه چند علامت مشخص خواهید شد. لامپ های تلویزیون به ندرت یکباره خاموش می شوند، بنابراین ممکن است با شروع خاموش شدن لامپ متوجه چشمک زدن در تلویزیون خود شوید، دقیقاً مانند چشمک زدن لامپ مطالعه.

اگر لامپ شما ناگهان خاموش شود، ممکن است صدایی شنیده شود که پس از آن صفحه تاریک می شود. همچنان می‌توانید صدا را از تلویزیون بشنوید، اما تصویری نمی‌بینید. پس همانطور که گفتیم برخی از تولیدکنندگان تلویزیون هشداری برای تعویض لامپ نصب می‌کنند تا زمانی که لامپ شروع به سوختن کرد، بدون تلویزیون باقی نمانید.

 تلویزیون های لامپی

نحوه تعویض لامپ تلویزیون

گاهی اوقات گارانتی سازنده شامل تعویض لامپ می شود، به خصوص اگر لامپ در کمتر از دو سال یا در طول مدت گارانتی بسوزد. اگر گارانتی شما به پایان رسیده است، یک تعمیرگاه معتبربرای تلویزیون های لامپی چاره مشکل شما خواهد بود.

در کل سوختن لامپ در تلویزیون می تواند بسیار آزاردهنده باشد و شما از تماشای برنامه های مورد علاقه تان جا می مانید . چقدر خوب است که خودتان بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک پیچ گوشتی و چند دقیقه زمان برای تکمیل این کار است.

ممکن است بتوانید در بازار براحتی آن را پیدا کنید اما گاهی ممکن است مجبور شوید لامپ را از طریق نمایندگی مجازتلویزیون سفارش دهید.این کار مراحل بسیار ساده ای دارد فقط کافیت نترسید و طبق مراحلی که میگوییم پیش بروید.

مرحله 1

تلویزیون را روی سطح صاف یا زمین قرار دهید طوری که پشت تلویزیون به سمت بالا باشد. در این کار نهایت احتیاط را بکار ببرید تا به صفحه تلویزیون آسیبی نرسد.

مرحله 2

پنل محافظ را از پشت تلویزیون بردارید. پانل را کنار بگذارید و پیچ ها را روی پانل قرار دهید تا گم نشوند.

مرحله 3

لامپ سوخته را با بلند کردن دسته فلزی کوچک روی لامپ و بیرون کشیدن تا آن را از محل خود خارج کنید.

مرحله 4

لامپ جدید را به آرامی در محل خود قرار دهید تا دسته فلزی کوچک رو به بیرون باشد. پنل پشتی را روی تلویزیون قرار دهید وپیچ ها را ببندید.

به همین سادگی شما میتوانید لامپ سوخته ی تلویزیون خود را تعویض نمایید.

تعمیر تلویزیون های لامپی

طول عمر لامپ تلویزیون

یک لامپ LCD یا DLP به طور متوسط حدود 8000 ساعت دوام می آورد که برابر با حدود پنج ساعت زمان مشاهده در روز به مدت چهار سال متوالی است. در حالی که این ساعت کمتر از 50000 تا 100000 ساعت وعده داده شده توسط یک تلویزیون پلاسما است، این نکته را به یاد داشته باشید که در تلویزیون های پلاسما، پس از سوختن لامپ ها نمی توان لامپ جدید جایگزین کرد و تلویزیون بی استفاده می شود،به همین دلیل سازندگان تلویزیون های پلاسما عمر لامپ ها را بین 50000 تا 100000 ساعت اعلام می کنند .

در حالی که سوختن لامپ در تلویزیون های  LCD و DLP یک مشکل کاملاً قابل رفع است.

دفع لامپ سوخته تلویزیون

بعد از اینکه خودتان در خانه موفق شدید لامپ سوخته تلویزیون تان را تعویض کنید لطفا آن را در سطل زباله یا در محیط رها نکنید. با یافتن یک انبار بازیافت در نزدیکی خانه خود لامپ سوخته را بازیافت کنید.زیرا حاوی مقدار زیادی جیوه هستند که برای سلامتی مضر است. این امن ترین راه برای دور انداختن لامپ قدیمی و سوخته ای است که دیگر به آن نیاز ندارید.

 

چه تلویزیونی برای گیم نت مناسب است؟

5 ویژگی مهم برای انتخاب تلویزیون مناسب بازی

همه ما در هر سنی عاشق بازی های متناسب با سن و در اشکال مختلف هستیم و به همین دلیل به سرعت سرگرمی ها و بازی های محتلف تغییر میکنند یا پیشرفته تر می شوند.

اگر بعد از یک روز طولانی نیاز به کمی استراحت دارید، هیچ چیز بهتر از این نیست که خود را در یک مسابقه پرتنش فیفا ببینید یا به جنگل های Witcher فرار کنید.

بنابراین، قطعا، دوست دارید تجربه دلچسبی داشته باشید. برای این منظور دیگر انتخاب کنسول به تنهایی ملاک نیست بلکه انتخاب تلویزیونی که به کنسولتان متصل میشود هم بسیار در این تجربه شما تاثیر خواهد داشت.

تلویزیون های مدرن به دنبال تصویر بی نقص هستند و با ترکیبی از راه حل های سخت افزاری و نرم افزاری برای ایجاد تصاویر شفاف رقابت می کنند که این هدف به قیمت افزایش پردازش در هر فریم تمام شده است.

تلویزیون‌ها همیشه سطحی از تاخیر ورودی تصویر را در خود  دارند، که به مدت زمان بین ورودی و عملکرد مرتبط روی صفحه اشاره دارد، اما فناوری‌های قدیمی‌تر عدد تاخیر بسیار ناچیزی (<5 میلی‌ثانیه) داشتند که جای نگرانی نداشت. امروزه، تلویزیون‌های مدرن می‌توانند در رتبه‌بندی تاخیر ورودی بیش از 100 میلی‌ثانیه قرار داشته باشند – این تاخیر در هنگام بازی بیش از 1/10 ثانیه است!

ما در مورد آنچه که یک تلویزیون را برای بازی واقعا عالی مناسب می سازد، صحبت میکنیم تا مطمئن شویم که مدل مناسبی را برای نیازهای خود انتخاب می کنید. در اینجا 5 مورد از مواردی است که توصیه می کنیم هنگام تماشای یک تلویزیون مدرن برای بازی در نظر بگیرید.

تلویزیون گیمینگ

تاخیر ورودی

این ویژگی تا حد زیادی بزرگترین عامل تعیین کننده برای اکثر گیمرهای حرفه ای است.

زمان اندازه‌گیری شده بین فشار دادن یک دکمه روی کنترل‌کننده تا عکس العمل مربوطه در بازی که نمایش داده می‌شود، به عنوان رتبه‌بندی تاخیر ورودی تلویزیون نشان داده می‌شود. به معنای واقعی کلمه، رقم داده شده مقدار زمانی است که بین اقدامات شما و نتیجه روی صفحه نمایش می گذرد.

اگر تاخیر ورودی تلویزیون شما خیلی زیاد است (ما هر چیزی را زیر 50 میلی‌ثانیه به عنوان خوب و زیر 25 میلی‌ثانیه عالی رتبه‌بندی می‌کنیم) می‌توانید در بازی‌های چندنفره رقابتی آن را یک نقطه ضعف بزرگ در نظر بگیرید – به هر واکنشی که انجام می‌دهید نزدیک به 100 میلی‌ثانیه اضافه کنید تا حرکت مورد نظرتان اجرا شود. به سرعت متوجه شوید که چقدر می تواند احساس ناخوشایندی به شما القا کند. متأسفانه، اطلاعات همیشه برای رتبه بندی تاخیر ورودی تلویزیون به راحتی در دسترس نیست، زیرا بسیاری از تولیدکنندگان این رقم را به طور کامل حذف می کنندو از بیان آن خودداری میکنند.

اگر علاقه زیادی به بازی‌های چندنفره دارید، این مسئله مهمترین ملاک برای خرید تلویزیون جدیدتان خواهد بود – ما قطع به یقین هر تلویزیونی را با تاخیر ورودی کمتر از 25 میلی‌ثانیه توصیه می‌کنیم.

 

وضوح

کنسول‌های خانگی محبوب در 10 سال گذشته محتوا را با وضوح Full HD (1080p) نمایش داده اند، بنابراین، وضوح، تا زمان معرفی PS4 Pro و (با اسم رمز) Xbox Scorpio، فاکتوری قابل تامل نبود. اما کنسول بازی جدید وعده ارائه بازی هایی با وضوح K Ultra HD4 را در اتاق نشیمن به ما می دهند، بنابراین اگر به این موارد توجه کنید، منطقی است که در حال آماده سازی یک تلویزیون K Ultra HD 4 باشید.

به خاطر داشته باشید که خروجی سیگنال 1080p از PS4 یا Xbox One به تلویزیون K Ultra HD4به خوبی کار می کند، بنابراین حتی اگر قصد ندارید تلویزیون خود را به 4K ارتقاء دهید، همچنان می توانید از کیفیت Ultra HD آن بهره مند باشید.

علاوه بر کنسول انتخابی خود، به دستگاه های اضافی که قصد استفاده از آن را دارید هم فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. استفاده از تلویزیون Ultra HD در حال افزایش است، اما Full HD همچنان اکثریت قریب به اتفاق تلویزیون های موجود در بازار است، بنابراین اگر آن را انتخاب کنید تا 2 سال دیگر عقب نخواهید ماند.

فناوری نمایش

صحبت از فناوری نمایش کمی مسئله را نا مفهوم میکند، اما توضیح آن اینست که کنسول‌های جدید تصاویری HDR را تبلیغ می‌کنند به این معنی که برای استفاده کامل از ویژگی‌های ارائه شده به یک تلویزیون سازگار با HDR نیاز دارید.

HDR به عنوان بزرگترین جهش در کیفیت بصری و وضوح استاندارد از زمان روی آوردن به Full HD قرار گرفته است، به این معنی که اگر به کنسول های جدید نگاه می کنید، انتخاب یک تلویزیون سازگار با HDR ممکن است تصمیم عاقلانه تری باشد تا بتوان از تمام فناوری و لذتی که کنسول جدید برای ارائه در نظر گرفته است، بهره مند شویم.

اگر به دنبال یک تلویزیون مقرون به صرفه و Ultra HD با سازگاری HDR هستید،  تلویزیون سامسونگ UE49KU6400 UHD یک انتخاب عالی است.

تلویزیون مناسب گیم

قابلیت اتصال

برای اکثر مردم، تنها چیزی که نیاز دارید یک پورت HDMI برای کنسول های خود است. کنسول های نسل فعلی و قبلی با اتصال HDMI سازگار هستند که تمامی تلویزیون های HD به آن مجهز خواهند بود.

قطعا در آینده، کنسول های جدید الزامات فناوری را به طور قابل توجهی متزلزل می کنند. به عنوان مثال، برای اجرای بازی‌ها با کیفیت K4در PS4 Pro، سونی تأیید کرده است که برای اطمینان از عملکرد 60 فریم در ثانیه با وضوح  K4  Ultra HD به کابل و پورت HDMI 2.0 نیاز است. قبل از اینکه اقدام به خرید کنید، بررسی کنید که تلویزیون انتخابی شما پورت های لازم برای اتصال کنسول یا دستگاه جانبی مورد نظر شما را داشته باشد (در بلو ری های Ultra HD نیز از HDMI 2.0 استفاده می شود).

 

اگر از گیمر های قدیمی هستید، وقصد خرید تلویزیون جدید دارید اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. باید اطمینان حاصل کنید که تلویزیون جدید شما حداقل 1 سوکت SCART برای PS2 داشته باشد، در حالی که کنسول های قدیمی اغلب از یک سوکت (که ممکن است نیاز به گیرنده RF برای اتصال داشته باشد، بسته به سیستم) برای نمایش بازی استفاده می کنند.

توصیه ما این است که از وسایل جانبی خود اطلاع کافی داشته باشید، اعم از کنسول، پخش کننده بلو ری Ultra HD یا ست تاپ باکس، و نحوه اتصال آن به تلویزیون خود.

حالت بازی

اکثر تلویزیون ها باید این ویژگی را داشته باشند (اغلب در منوی تنظیمات صفحه نمایش یافت می شود)، اما اطمینان از وجود آن مهم است. «حالت بازی» (می‌تواند با نام دیگری باشد) حالت تصویری است که بسیاری از پس‌پردازش‌های غیرضروری را که برای نمایش محتوای معمولی استفاده می‌شود، حذف می‌کند.

تفاوت نمایش در این حالت می تواند خیره کننده باشد. تاخیر ورودی می‌تواند تا 80% کاهش یابد و تجربه‌ای بسیار روان‌تر و پاسخ‌گو به شما می‌دهد.

تلویزیون گیم

نتیجه

با به‌روزرسانی‌های کنسول های بازی نسل آینده نظیر PS4 Pro و Xbox Scorpio ، چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود دارد. بسته به آنچه که بازی می‌کنید و اینکه چند وقت یکباراز کنسول بازی خود استفاده میکنید، جنبه‌های مختلفی را در تلویزیون می‌بینید که برای لذت بردن شما ضروری‌تر است – برخی از تلویزیون‌ها ممکن است صفحه ‌نمایش‌های سینمای خانگی پیشرفته ای برای طرفداران فیلم باشند، اما ممکن است در بخش بازی به خوبی سایر تلویزیون‌ها نباشند.

به طور کلی، طیف وسیعی از تلویزیون‌های مناسب بازی وجود دارد ما که باید با دقت انتخاب شوند تا تجربه‌ای فوق‌العاده را برای بازی، فیلم و تلویزیون به شما می‌دهند.

 

تعمیر مین برد تلویزیون

تعمیر مین برد تلویزیون

برد اصلی تلویزیون چیست؟

مین برد تلویزیون دارای چندین نام فنی است، از جمله مادربرد، برد منطقی، برد الکترونیکی، برد مدار و پنل اصلی. تعیین محل برد اصلی تلویزیون بسیار ساده است. ساده ترین راه برای شناسایی مین برد تلویزیون این است که کدام قسمت ورودی های صوتی و تصویری را در خود جای داده است.

عملکرد اصلی مین برد گرفتن سیگنال های ویدئویی و آنالوگ و تبدیل آنها به سیگنال های دیجیتالی است.

بیشتر بخوانید “تعمیر مین برد تلویزیون”

تلویزیون QLED چیست؟

تلویزیون QLED چیست؟

QLED مخفف Quantum dot LED TV است. QLED نوعی از تلویزیون LED است که نور پس‌زمینه آن به فیلتر نقاط کوانتومی می‌تابد تا رنگ‌هایی را که روی صفحه می‌بینید تولید کند. تلویزیون QLED یک تلویزیون LED کوانتوم دات است. فناوری نقطه کوانتومی چیزی است که این نوع تلویزیون ها را از تلویزیون های LED معمولی متمایز می کند.

بیشتر بخوانید “تلویزیون QLED چیست؟”