تعویض بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیونتان سوخته؟! اصلا نگران نباشید، این مشکل به سادگی قابل تعمیر و تعویض می باشد.

کافیست با ما آریا سرویس تماس بگیرید تا متخصصین ما شما را راهنمایی کنند.

تعویض بک لایت تلویزیون

یکی از مواردی که نشان می دهد بک لایت شما خراب شده است این است که صفحه ی نمایشگر شما سیاه شود این رایج ترین نشانه ی سوختن بک لایت LED می باشد، مورد بعدی چشمک زدن صفحه ی نمایشگر LED می باشد، تشکیل نقاط نورانی در صفحه و یا تشکیل نقاط سیاه در نمایشگر، عدم نمایش تصویر در صورتی که صدا هست، اینها همه می تواند نشانه ی سوختن بک لایت LED شما باشد.

بک لایت تلویزیون چیست؟

بک لایت در واقع نوری است که در صفحات ال سی دی استفاده می شود. زیرا  LCD ها به خودی خود نور تولید نمی کنند، بر خلاف پلاسما یا نمایشگرهای OLED که برای تولید یک تصویر قابل مشاهده نیاز به منبع نور دارند. بک لایت، ال سی دی را از کنار یا پشت صفحه ی نمایشگر روشن می کند، برخلاف نورهای جلویی که در جلوی LCD قرار می گیرند.

چطور متوجه شویم که بک لایت ال ای دی شما سوخته است؟

اگر تلویزیون تان خراب شده، برای اینکه متوجه شوید بک لایت تلویزیون LCD و LED شما باعث این مشکل شده است یا نه، باید اینگونه عمل کنید.
1- ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون روشن است.

2- لامپ های اتاق را خاموش کنید.

3- یک چراغ قوه را روی صفحه بتابانید تا ببینید آیا تصویری وجود دارد یا خیر.

اگر در این حالت توانستید تصویری را به کمک چراغ قوه ببینید این بدان معناست که بک لایت ال ای دی شما سوخته است.

آیا بک لایت LED قابل تعویض است؟

پس از آنکه تست بالا را انجام دادید و متوجه شدید که بک لایت ال ای دی تان سوخته است. در واقع سیستم بک لایت از LED ساخته شده است که در صورت خرابی آن تعویض بسیار ساده است و مشکلی برای تلویزیون شما ایجاد نخواهد کرد. سیستم های بک لایت LED شامل نوارهایی هستند که به صورت رشته ای در پشت نمایشگر تلویزیون شما قرار دارند که اگر یکی از آنها بسوزد باعث سیاه شدن صفحه ی نمایشگر می شود.

در صورت سوختن بک لایت LCD آیا آن را عوض کنیم یا بهتر است تلویزیون جدید بخریم؟

به طور کلی، تعویض بک لایت ال سی دی سامسونگ شما بین سه الی پنج میلیون تومان هزینه دارد. معمولاً این مبلغ به میزان قابل توجهی کمتر از مبلغی است که برای  خرید تلویزیون پرداخت کرده اید، بنابراین قطعاً ارزش آن را دارد، به خصوص اگر مشکل دیگری برای تلویزیون شما پیش نیامده باشد.

دلایل سوختن بک لایت چیست؟

دلایل زیادی می تواند باعث سوختن بک لایت ال ای دی شما شود، در این بخش به شایع ترین علل خرابی بک لایت می پردازیم.

  1. نور مستقیم آفتاب اگر به تلویزیون شما می تابد و تلویزیون شما را گرم میکند می تواند باعث این خرابی شود، و یا اگر تلویزیون شما نزدیک بخاری یا شوفاژ قرار دارد این نیز می تواند یکی از علل سوختن بک لایت ال ای دی شما باشد. پس برای پیشگیری از این خرابی شما می بایست تلویزیون خود را در یک مکان با دمای متعادل و به دور از آفتاب قرار دهید تا عمر تلویزیون شما کم نشود.
  2. استفاده از لامپ های بی کیفیت در بک لایت نیز می تواند یکی از علل خرابی و سوختن بک لایت شما باشد. پس در هنگام انتخاب تلویزیون باید به این امر دقت کنید که از یک برند خوب تلویزیون خود را خریداری کنید، هرچند احتمال خرابی در برندهای معروف مانند ال جی، سامسونگ و … نیز وجود دارد.
  3. بالا بودن درجه ی روشنایی تصویر نمایشگر، یکی دیگر از علل سوختن بک لایت می تواند باشد، پس سعی کنید بعد از این از قسمت تنظیمات به بخش روشنایی بروید و سپس نور صفحه ی نمایشگر خود را با توجه به روشنایی اتاق منزلات تنظیم کنید (در محیط‌هایی با نور کم، نور پس‌زمینه باید کمتر و در محیط‌هایی با نور پرنور، نور پس‌زمینه باید بیشتر تنظیم شود)، باید دقت داشته باشید که درجه روشنایی نباید روی 100 قرار بگیرد زیرا باعث کاهش عمر بک لایت شما خواهد شد.
  4. ولتاژ بالا نیز یکی دیگر از علل کاهش عمر بک لایت می تواند باشد، همانطور که میدانید برند ها برای نمایش واضح و باکیفیت لوگویشان در ابتدای روشن شدن صفحه ولتاژ را بالا می گذارند و این امر در خیلی از موارد می تواند باعث معیوب شدن بک لایت ال سی دی شما بشود.
  5. در گذر زمان امکان دارد چسب هایی که برای اتصال لامپ ها با صفحه ی فلزی استفاده شده خاصیت خود را از دست داده باشند و باعث شود که لامپ ها دیگر نتوانند گرما را انتقال دهند و این علت می تواند باعث خرابی بک لایت شما شود.
  6. استفاده طولانی مدت از تلویزیون نیز می تواند یکی از علل سوختن بک لایت شما باشد، البته این احتمال بسیار کم است.

مراحل تعویض بک لایت ال سی دی

اگر قصد این را دارید که خودتان بک لایت تلویزیون تان را تعوض کنید در زیر مراحل انجام آن را بصورت کامل شرح خواهیم داد، هرچند اصلا توصیه نمیکنیم که این کار را انجام دهید زیرا این کار به مهارت زیاد و تخصص و دقت بالایی نیاز دارد در غیر اینصورت احتمال خرابی تلویزیون شما وجود دارد.

  1. تمام پیچ های پشت تلویزیون LCD را باز کنید. تعداد پیچ‌ها بسته به مدل متفاوت است. به آرامی صفحه پشتی را از روی مانیتور بردارید و هر ورقه فلزی زیر آن را بردارید تا اجزای داخلی تلویزیون نمایان شود.
  2. بک لایت ال سی دی را پیدا کرده و بردارید. بک لایت، لوله نازک بلندی در محفظه پلاستیکی شفاف است. دقت داشته باشید که این کار را در یک مکان با تهویه مناسب انجام دهید، از یک ابزار برای برش محفظه ی پلاستیکی استفاده کنید تا انتهای محفظه پلاستیکی را با دقت برش دهید.
  3. ناحیه ای را که سیم های لوله وارد محفظه پلاستیکی می شود با یک سشوار گرم کنید. زمانی که چسبی که سیم ها را در جای خود نگه می دارد به اندازه کافی داغ شد، سیم ها و لوله را با دقت بکشید. هنگام استفاده از لوله بک لایت بسیار احتیاط کنید زیرا وجود بخار جیوه در صورت آسیب دیدن لوله می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد. این مرحله را در مکانی با تهویه مناسب انجام می دهید.
  4. بک لایت را باز کرده و بک لایت جدید را دوباره نصب کنید، درست مانند بک لایتی که برداشتید. بک لایت را دوباره به مانیتور ببندید و سپس با پیچ کردن آن در جای خود، قاب بیرونی تلویزیون LCD را دوباره سرهم کنید.

اگر بک لایت شما نیاز به تعویض دارد تیم ما با استفاده از متخصصان این امر و کارشناسان به شما کمک خواهیم کرد تا در کوتاهترین زمان تلویزیون شما را تعمیر کرده و درب منزل به شما تحویل خواهیم داد.

برای ارتباط با ما کافیست با این شماره ها تماس بگیرید:

02536631150
02536606001