تعویض پنل تلویزیون

پنل تلویزیون یا همان صفحه نمایش تلویزیون ( ال ای دی یا ال سی دی ) اصلی ترین قطعه از قطعات سخت افزاری یک تلویزیون به شمار می آید و معمولا قیمت یک دستگاه تلویزیون، با نوع و کیفیت همین پنل ارتباط مستقیم دارد. این قطعه پورت های خروجی و ورودی متعددی دارد و امروزه یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی موجود در یک خانه یا محل کار است.

تعویض پنل تلویزیون

به طور عمده دو نوع مدل از پنل ها در بازار موجود است که بسته به نوع آرایش پیکسل ها کیفیت تصویر می تواند HD  ، Full Hd ،4K ، 8K و …باشد. پیکسل کوچکترین واحد سازنده تصویر بوده و تراکم پیکسلی مناسب عامل اصلی در کیفیت پنل ال ای دی یا ال سی دی خواهد بود.

کافیست با ما آریا سرویس تماس بگیرید تا متخصصین ما شما را راهنمایی کنند.

 دلایل عمده خرابی پنل تلویزیون

تمیز کردن ال ی دی یا ال سی دی اگر با ابزار و شرایط استاندارد نباشد، یکی از دلایل اصلی خرابی پنل یک تلویزیون می باشد

معمولا در خانه یا محل کار برای تمیز کردن پنل ها از پارچه خیس استفاده می کنند که آب آن کامل گرفته نشده و در حالت روشن، آب دشمن اصلی پنل های تعبیه شده در تلویزیون ها می باشد و موجب سولفاته شدن قطعات و تراشه های موجود در پنل می شود.

پیکسل سوزی یکی دیگر از دلایل عمده خرابی پنل هاست که نشانه های آن وجود خطوط عمودی روی ال ای دی یا ال سی دی و یا تیره شدن بخشی از صفحه نمایش است یا ممکن است نقطه ای از صفحه رنگ غیر عادی به خود گرفته و به مرور تمام صفحه نمایش در بر می گیرد.

شکستگی صفحه نیز  از مشکلات رایج  صفحه نمایش بوده و معمولا در جابجایی ها عدم جا نمایی مناسب تلویزیون  ،پنل ها دچار شکستگی می شوند.

گرمای شدید، سرما و رطوبت زیاد نیز می تواند به صفحه نمایش آسیب برساند، رطوبت باعث قطعی مدار داخلی تلویزیون می گردد و گرما یا سرما می تواند موجب اختلال در کار پیکسل ها برای تغییر رنگ مناسب باشد.

تعمیر پنل انواع تلویزیون

وقتی به هر دلیلی صفحه نمایش تلویزیون دچار آسیب فیزیکی شده و یا بطور کامل خاموش می شود، می توان با مراجعه به نمایندگی های مجاز اقدام به تعمیر پنل LED یا LCD نمود. با توجه به قیمت بالای صفحه نمایش ها که تقریبا سهم عمده در تعیین قیمت یک دستگاه تلویزیون را دارند، تعمیر ال ای دی یا ال سی دی بسیار مقرون به صرفه تر از خرید دستگاه جدید یا خرید قطعه جدید خواهد بود. با توجه به نقش زیاد تلویزیون و صفحه نمایش ها در زندگی امروز، تسریع در تعمیر پنل یکی از اهداف  اصلی تعمیرکاران می باشد تا در سریعترین زمان ممکن در دسترس کاربر و مشتری  قرار گیرد.

البته در تمام موارد تعمیر پنل امکان پذیر نیست و مجبور هستیم تا  اقدام به تعویض پنل تلویزیون نماییم برای مثال وقتی پنل شکسته می شود، اما برای حالت هایی نظیر قطعی و وصلی مکرر و وقت و بی وقت، صفحه نمایش که بازه زمانی معینی ندارد ممکن است تعمیر پنل امکان پذیر باشد. تشخیص اینکه تعویض یا تعمیر باید انجام شود اغلب قابل تشخیص است و یا توسط نمایندگی های مجاز باید مشاوره گرفته شود.

در هنگام مراجعه به یک تعمیرکار لوازم خانگی ابتدا عیب یابی های اولیه توسط  تعمیرکار انجام شده و میزان شدت آسیب اعلام شده و در مرحله بعد تعمیر یا تعویض صورت می گیرد.

به طور کلی امکان تعمیر پنل تلویزیون گاها وجو دارد و گاها نیز به معنای تعویض کامل صفحه نمایش است که هزینه زیادی خواهد داشت و گارانتی دار بودن دستگاه بسیار مهم هست تا در صورت بروز مشکل برای این قطعه گران قیمت با هزینه کمتری اقدام به رفع مشکل نماییم.

عمر مفید صفحه نمایش و افزایش طول عمر

عمر مفید یک پنل تلویزیون به معنی تعداد ساعت کارکرد دستگاه نیست و استفاده از  تبلیغاتی نظیر  ۲۰۰۰۰۰ ساعت طول عمر مفید غیر علمی می باشد، عدد ثابتی برای تخمین طول عمر یک پنل وجود ندارد. استفاده از این نوع تبلیغ  باعث سردرگمی استفاده کننده خواهد بود. طول عمر مفید یک پنل تلویزیون به تعداد ساعتی می گویید که میزان روشنایی صفحه نمایش کمتر و کمتر می شود و به نصف می رسد. وقتی که میزان روشنایی صفحه نمایش یک دستگاه تلویزیون در روند نزولی می گیرد می گویند طول عمر مفید پنل دستگاه کاهش یافته است

برای افزایش طول عمر پنل تلویزیون بهتر است با مراجعه به تنظیمات دستگاه میزان روشنایی را در حالت مناسبی قرار دهید و در مواقعی که از تلویزیون استفاده نمی شود آن را خاموش نمایید.

دستگاه را در مجاورت گرمای زیاد و در مجاورت  سرما و رطوبت زیاد قرار ندهیم تا طول عمر مفید صفحه نمایش بیشتر شود.

هزینه ی تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون

تعمیر و تعویض پنل تلویزیون ال ای دی آن بسته به مدل و برند تلویزیون متغیر است، اگر برخی از پنل ها قابل تعمیر نباشند، در برخی از مدل ها و مارک ها حتی پنل نو برای تعویض پیدا نمی شود که در این موارد شما مجبور به خرید یک دستگاه جدید خواهید شد.

برای دریافت خدمات تعمیر پنل تلویزیون LED و LCD خود با ما در آریا سرویس در ارتباط باشید.

برای ارتباط با ما کافیست با این شماره ها تماس بگیرید:

02536631150
02536606001